Bydlete úsporně. Venkovní stínění funguje jako pasivní chlazení domu
Průměrná teplota se v letních měsících pomalu zvyšuje i na území České republiky. Ptáte-li se, jak ochladit dům i jinak než klimatizací, jde to. Venkovní stínění je efektivním pasivním chlazením domu.
Jak si v létě ochladit byt či dům? Jde to i bez nevzhledné klimatizace. Venkovní rolety a screenové clony patří mezi stínicí techniku, která šikovně napomáhá k chlazení příbytku.
Venkovní stínění typu screenové clony nebo venkovní rolety dokáží odstínit až 95 % sluneční energie. S touto schopností tak kráčí i dovednost přirozeně snížit teplotu v interiéru – naše stínění SUYS to umí o 3–7 °C. Stínicí technika tak zastává funkci pasivního chlazení rodinného domu. Příjemnější teploty vám však zajistí i třeba v – jinak vyhřátém – bytě v paneláku.
Podle studie společnosti Guidehouse by automatizované stínění mohlo být navíc i cestou, jak do roku 2050 snížit energetické výdaje na klimatizační jednotky až o 60 %. Právě screenové clony a venkovní rolety představují variantu, jak ochlazovat svůj domov i bez klimatizace.
Jak dál si doma vytvořit příjemnější teploty?
-
Větrejte v noci, kdy je teplota nižší. Přes den se snažte odolat pokušení vyvětrat si a nechejte okna do večera zavřená.
-
Pokud ještě nemáte venkovní stínění, zatáhněte si vnitřní žaluzie či závěsy. Mějte však na paměti, že teplo se už dostalo skrze okno do interiéru – tato varianta proto není tolik efektivní jako venkovní typ stínění.
-
Snažte se vysadit si kolem domu dostatek stromů, keřů a nesekat trávu příliš často. Nejen, že stromy vzduch okysličují a čistí. Zároveň ho zvlhčují a ochlazují, což je přesně to, co v horkých letních dnech potřebujeme.